This is the first of our free GED Math practice tests, and it has now been updated to reflect the new 2014 GED test. To prepare for your GED Math Test you will want to work through as many practice questions as possible. After you answer each question, the correct answer will be provided along with a detailed explanation. Get started on your test prep right now with this GED Math practice test.

*Directions: **Solve each problem. You may use your calculator as needed. You may also refer to the formula sheet at the bottom of the page.*

Congratulations - you have completed .
You scored %%SCORE%% out of %%TOTAL%%.
Your performance has been rated as %%RATING%%

Your answers are highlighted below.

Question 1 |

In Kingsport School, 46% of students are female. If the number of students is 1250, then how many male students are attending this high school?

698 | |

692 | |

687 | |

675 |

Question 1 Explanation:

Percent of male students = 100% − 46% = 54%

Now, find 54% of 1250

0.54 X 1250 = 675

Now, find 54% of 1250

0.54 X 1250 = 675

Question 2 |

Erin’s incomes and expenditures for the first five months of the year 2012 are given in the table below:
In which two months were her savings the highest?

January and February | |

February and March | |

March and May | |

January and March |

Question 2 Explanation:

Explanation: Subtract the income and spending for each month to find the amount of savings:

January: $3020 − $2370 = $650

February: $2827 − $2012 = $815

March: $3589 − $2620 = $969

April: $3424 − $2630 = $794

May: $3540 − $2570 = $970

Comparing the values of the savings shows that she had the highest savings in March and May.

January: $3020 − $2370 = $650

February: $2827 − $2012 = $815

March: $3589 − $2620 = $969

April: $3424 − $2630 = $794

May: $3540 − $2570 = $970

Comparing the values of the savings shows that she had the highest savings in March and May.

Question 3 |

The following data set is given: 122, 130, 145, 154, 165, 178
Adding which number to the set will increase its mean?

140 | |

148 | |

149 | |

150 |

Question 3 Explanation:

The mean of the numbers is:
(122 + 130 + 145 + 154 + 165 + 178) ÷ 6

Or 894 ÷ 6 = 149

Among the given choices, only 150 is greater than 149. So, adding 150 will increase the mean.

Or 894 ÷ 6 = 149

Among the given choices, only 150 is greater than 149. So, adding 150 will increase the mean.

Question 4 |

Each side of the figure below is 12 in. long. What is the area of this shape?

5 ft ^{2} | |

6 ft ^{2} | |

12 ft ^{2} | |

36 ft ^{2} |

Question 4 Explanation:

The shape consists of 5 squares that each are 12 inches long. The answers are in square feet, so it will be easiest to use 1 foot for the length instead of 12 inches.

The area of each square is 1 X 1 = 1 square foot.

There are 5 squares so 5 X 1 = 5 square feet in total area.

The area of each square is 1 X 1 = 1 square foot.

There are 5 squares so 5 X 1 = 5 square feet in total area.

Question 5 |

Jerry goes to the bank and borrows $9,000 for farm equipment. The simple yearly interest is 9.5% and he pays off the loan over a period of 2 years with 24 equal monthly payments. What is Jerry’s monthly payment?

375.00 | |

410.63 | |

446.25 | |

892.50 |

Question 5 Explanation:

Simple Interest = Principal x Rate x Time

= 9,000 x .095 x 2

=1,710

The total that Jerry will be paying back is $9,000 (loan) + $1,710 (interest) = $10,710.

The Duration is 2 years = 24 months.

$10,710 ÷ 24 = $446.25 per month.

= 9,000 x .095 x 2

=1,710

The total that Jerry will be paying back is $9,000 (loan) + $1,710 (interest) = $10,710.

The Duration is 2 years = 24 months.

$10,710 ÷ 24 = $446.25 per month.

Question 6 |

A toy manufacturer makes 15,000 toys a year. Randomly the company selects 300 of the toys to sample for inspection. In the sample you have 5 toys that are faulty. Predict of the 15,000 there are how many faulty?

25 | |

250 | |

300 | |

600 |

Question 6 Explanation:

T = faulty toys

Setup the proportion 5/300 = T/15,000

Cross multiply 300T = 5 x 15,000

300T = 75,000

T = 250

Setup the proportion 5/300 = T/15,000

Cross multiply 300T = 5 x 15,000

300T = 75,000

T = 250

Question 7 |

Lisa earns $8.10 an hour and worked 40 hours. Jamie earns $10.80 an hour. Jamie would have to work how many hours to equal Lisa’s earnings over 40 hours?

15 | |

25 | |

27 | |

30 |

Question 7 Explanation:

Lisa's earnings: 40 hours x $8.10 an hour = $324

$324 ÷ $10.80 (Jamie’s hourly) = 30 hours

$324 ÷ $10.80 (Jamie’s hourly) = 30 hours

Question 8 |

If the sides of this cube are 4 inches long, what is the cube's volume?

64 cubic inches | |

48 cubic inches | |

32 cubic inches | |

24 cubic inches |

Question 8 Explanation:

The formula for Volume of a Cube: Volume = edge

Volume =4

= 4 x 4 x 4 = 64

^{3}Volume =4

^{3}= 4 x 4 x 4 = 64

Question 9 |

Jenny is taking a vacation to Florida. She travels 70 kilometers per hour for 2 hours, and 63 kilometers per hour for 5 hours. Over the 7 hour time period what was Jenny’s average speed?

64 km/h | |

65 km/h | |

66 km/h | |

67 km/h |

Question 9 Explanation:

To find the average use: Total Distance/Total Time

Total Distance = 2(70) + 5(63)

= 140 + 315

= 455 km

Total Time = 7 hours.

Average Speed = 455/7

= 65 km/h

Total Distance = 2(70) + 5(63)

= 140 + 315

= 455 km

Total Time = 7 hours.

Average Speed = 455/7

= 65 km/h

Question 10 |

Melody needs to calculate her water bill. Her family used 18,900 gallons at a rate of $1.12 per hundred gallons. There is also a $5.90 distribution charge. What is her total bill?

205.90 | |

205.78 | |

211.68 | |

217.58 |

Question 10 Explanation:

The rate is $1.12 for every hundred gallons.

So first divide 18,900 by 100.

18,900/100 = 189

Cost of water is 189 x 1.12 = $211.68

Distribution Charge is $5.90

Total Bill = $211.68 + $5.90

= 217.58

So first divide 18,900 by 100.

18,900/100 = 189

Cost of water is 189 x 1.12 = $211.68

Distribution Charge is $5.90

Total Bill = $211.68 + $5.90

= 217.58

Once you are finished, click the button below. Any items you have not completed will be marked incorrect.

There are 10 questions to complete.

List |

**Next Test:**

**GED Math Practice Test 2 >>**

**GED Math Formulas:**